Co dokáže škrabka na jazyk aneb jak si zlepšit chuť k jídlu:-)

Naše zdraví stojí na denních návycích, dobrozvycích, pravidelných rituálech. Osobně vnímám že tyto návyky jsou základním pilířem péče o zdraví a mohou ovlivnit naše fungování. Navíc vnímám i psychologicky dobrý pocit, že denně pečuji o své zdraví.

Stejně jako si každý den čistíte zuby napadlo vás někdy vyčistit si i jazyk pomocí škrabky?

Mě osobně přijde tahle věc prospěšná a třeba se některým z vás bude zdát také fajn.

Napoprvé jsem si zkoušela vyčistit jazyk kartáčkem na zuby nebo lžičkou, ale nebylo to příliš efektivní, navíc je možé si kartáčkem poškodit povrch jazyku. Po nějakém čase jsem si tedy řekla, že to chci delat pořádně a koupila jsem si škrabku přímo na jazyk.

Důvodem čištění jazyka každé ráno je, že po probuzení (a myslím, že to tak taky máte) je jazyk potažený bíložlutým povlakem.

Jsou v něm bakterie a toxiny, které se nám v plicích nahromadily přes noc a postupně je laicky řečeno během spánku vydýcháváme. Ty se uchycují právě na jazyku.

Ráno po probuzení, i po vyčištění zubů povlak zůstává, a když se napijeme nebo zajíme snídaní, nevábnou směs z jazyku polkneme a tím se zpátky dostává do našeho vnitřního prostředí. A to mi přijde zbytečné.

Škrabka se dá koupit v každé lékárně, je to otázka pár korun. Co mě se osobně líbí, že celá procedura trvá jen pár sekund, a to co zůstává na škrabce je fakt hnus.

Škrabkou táhnu různými směry a je to i moc příjemná masáž jazyka.

Tip: v jazyce podle čínské medicíny sídlí meridiány našich orgánů, to znamená i plic. Někdy po vyčištění jednorázově vykašlu i menší množství hlenu, což vnímám jako efektivní dopad ranní očisty

Navíc má používání škrabky na jazyk další pro nás zajímavé benefity:

1, Bakterie, které se na jazyku usazují, jsou často příčinou zápachu z úst

2, Podpoří funkci chuťových buněk

Pokud máme na jazyku vytvořený povlak, chuťové buňky se ucpávají a špatně plní svou funkci. Chuť jídla pak vnímáme slaběji a kvůli tomu ho více kořeníme, sladíme, solíme… Aby jazyk fungoval správně, je nutné ho udržet v čistotě.

A jak používat škrabku na jazyk?

Po škrabce na jazyk sáhnu v momentě, kdy dočistím zuby kartáčkem. Pro vyčištění přejíždím stěrkou několikrát po jazyku směrem zezadu dopředu, někdy i zprava doleva. Škrabky jsou vyrobeny tak, aby nevyvolávaly dávivý reflex. V průběhu by se měla stěrka na jazyk podle potřeby oplachovat. Většinou oplachuji 4 – 5 krát za celou proceduru čištění. Osobně požívám škrabku jen po ranním vyšištění zubů, je možné se tomuto praktickému dobrozvyku věnovat i po večerním čištění:-)

Barbora Schmeidlerová
Říkají mi Zelená Bára a již 12 let jsem průvodkyně lidí ke zdraví. Skrze vlastní příběh bořím mýty o nevyléčitelnosti z těžkého onemocnění a jsem inspirací pro všechny, kteří se chtějí vydat na cestu k postupnému uzdravení. Používám 2 jednoduché nástroje: zelené potraviny Green Ways na úrovni těla a metodu PSYCH-K® na úrovni mysli, které jsou mojí specializací a vášní, a které mi umožnily prožít zdravý, radostný, svobodný a neuvěřitelně bohatý život. Můj příběh najdete tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.